بازیابی اطلاعات پاک شده از روی هارد

امکان دارد فایلی بنا به خواسته ی خود فرد، ویروس ها یا اشتباهی از روی کامپیوتر حذف گردد. اما در واقع برای اطلاعات حذف شده چه اتفاقی افتاده است و مهمتر از آن چگونه میتوان این اطلاعات را بدست آورد! همه اینها موضوعاتی هستند که ما در اینجا در موردشان صحبت خواهیم کرد.

چگونه مانع پاک شدن اطلاعات خود شویم؟

 Zip کردن یک فایل یا پوشه برای مخفی کردن آن از سایرین، قرار دادن یک فایل حساس بر روی USB برای حفاظت کامل از آن، قرار دادن فایلها در پوشه های سیستمی مانند system 32 برای آنکه مانند سایر فایلهای سیستمی به نظر آید و تغییر نام فایلها و پوشه ها همه راه هایی هستند که برای حفاظت و از اطلاعات و داده های حساس، مخصوصا عکسها، مورد استفاده قرار میگیرند.

اما باید بدانید که انجام این کارها برای حفظ اطلاعات شما از پاک شدن کافی نیستند و راههای مطمین تری برای کار وجود داررد.

با حذف شدن یک فایل در واقع چه اتفاقی برای آن فایل افتاده است؟

زمانی که در ویندوز یک فایل را حذف می‌کنید اشاره‌گر مرتبط آن را حذف کرده اید، هر فولدر برروی هارددیسک کامپیوتر شما دارای یک اشاره گر است. با این کار آن فایل دیگر برروی هارددرایو وجود ندارد و سکتورهای حاوی اطلاعات آن فضای خالی (Free Space) محسوب می‌شوند، هر چند تا مادامی که ویندوز اطلاعات جدیدی را بر روی این سکتورها ذخیره‌سازی نکند کماکان اطلاعات فایل حذف شده قابل بازیابی خواهند بود.

اما هنگامی که شما اطلاعاتتان را وارد Recycle Bin میکنید، در واقع آن را پاک نکرده‌اید، بلکه فقط از جایی به جای دیگری منتقل کرده‌اید. اما وقتی آن را Shift+Delete می‌کنید و یا از داخل سطل بازیافت پاک می‌کنید، تنها نام آن فایل یا پوشه را از فضای داخلی درایو حذف کرده‌اید. اما تمامی اطلاعات آن فایل یا پوشه به صورت کامل در جایی از فضای درایو شما باقی مانده است.

برای بازیابی فایل ها چه می توان کرد؟

1- بازیابی از طریق Recycle Bin ویندوز و یا Trash مک و لینوکس

2- بازیابی از یک فایل بک آپ

3- بازیابی با استفاده از نرم افزار

بازیابی از طرق Recycle Bin:

این روش هنگامی موثر است که اطلاعات با آگاهی و توسط خود شما حذف گردیده که به راحتی قابل بازگشت است. در این روش شما باید به آیکون Recycle Bin در Desktop رفته و با انتخاب فایل های مورد نظر برروی آن کلیک راست کرده و گزینه Restore را بزنید.

گاهی اوقات این امکان وجود دارد که سهوا یا عمدا Recycle Bin در ویندوز غیر فعال شده باشد و با حذف فایل یا پوشه اطلاعات به این آیکون انتقال داده نشود در صورت بروز این مشکل بر روی آیکون Recycle Bin  دکمه سمت راست ماوس را فشار داده و گزینه Properties را انتخاب نمایید. در پنجره طاهر شده توجه داشته باشید که گزینه Do not Move files to the Recycle Bin تیک نخورده باشد.

بازیابی از طریق بک آپ گیری:

۱) از مسیر زیر شروع کنید:

Start | Control Panel | System and security | Backup and Restore

توجه کنید اگر داخل کنترل‏پنل System and Security رو نمی‏بینید احتمالن نمایش کنترل‏پنل در حالت Category نیستش، پس حالت نمایش رو به Category تغییر بدید تا دسترسی به مسیر بالا براتون امکان پذیر باشه.

۲) برای شروع تنظیمات بکاپ گرفتن روی Set up backup کلیک کنید. ممکنه یک الی دو دقیقه طول بکشه تا اینکه ویندوز جای بکاپ گرفتن را پیدا کنه.

جایی رو که می خواهید بکاپ شما در آنجا ذخیره بشه رو انتخاب کنید و دکمه Next رو کلیک کنید. شما می‏تونید یک هارد اکسترنال، از شبکه و یا از یک فلش استفاده کنید. اگر در حال بکاپ گرفتن فایل‏های بزرگ هستید و یا اینکه از system image  استفاده می‏کنید حداقل شما به ۱۰GB برای بکاپ گرفتن احتیاج خواهید داشت.

۳) حالا ۲ انتخاب دارید یا اینکه ویندوز مشخص کنه از کجا بکاپ گرفته شه یا اینکه خودتون مسیر بکاپ رو مشخص کنید؛ در این صورت فقط فایل هایی که می خواهید بکاپ گرفته شه رو انتخاب می کنید. بعد از انتخاب دوباره Next رو کلیک کنید.

۴) بر روی Change Schedule کلیک کنین و زمان بکاپ رو مشخص کنید. زمانی را که می‏دونید کامپیوتر شما روشن است رو انتخاب کنید، اگر از کامپیوتر خود در طول شب استفاده نمی‏کنید به راحتی می‏تونید زمان بکاپ گرفتن را در طول شب قرار بدید.

۵) بر روی Save Settings and Run Backup کلیک و سپس Back Up Now را انتخاب کنید، در اینصورت بکاپ گرفتن از داده های شما شروع می‎‏شه و آن را ذخیره می‏کنه. بکاپ گرفتن ممکنه از چندین دقیقه و یا بیشتر شروع بشه و حتی ممکنه چند ساعت طول بکشه که این کار بستگی به فایل هایی که انتخاب کردید تا ازشون بکاپ گرفته شه داره.

خب با این کار شما هم بکاپ گرفتید و هم تعیین کردید که بصورت اتوماتیک، بکاپ ها در زمانی که مشخص کردید انجام بشن.

بازیابی با کمک نرم افزار

نرم افزارهای زیادی هستند که می توانید به منظور بازیابی اطلاعات از آنها استفاده کنید. ما در اینجا به چند مورد از آنها اشاره میکنیم.

iCare Data Recovery

Stellar Phoenix Windows Data Recovery

SystemRescueCd 4.6.0 Final

Tenorshare iOS Data Recovery 6.6.0.6

Auslogics File Recovery 6.0.2.0 Final

و…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *