اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء
(اتصال مجازی‌ها با حقیقی‌ها)

دنیای وب به سرعت در حال تغییر دادن محیط پیرامون ما است. بعضی از این فناوری‌ها، در حال توسعه و برخی دیگر نیز هم اکنون در دسترس هستند. می‎توان گفت:  وب، زمانی به اوج شکوفایی خود خواهد رسید که بتواند در کنار شما، به ‌طور خودکار، به کار خود ادامه دهد. در حال حاضر، ما در ابتدای راه سرویس‌های اتوماسیون اینترنت هستیم و به مرور شاهد پیشرفت دوران اینترنت اشیاء (Internet of Things) خواهیم بود. این، همان جایی است که هر دستگاهي (مهم نیست چقدر پیش پا افتاده باشد) به اینترنت متصل شده است.
یافته‌های موسسه پژوهشی Pew Internet Project نشان می‌دهد که نسل جدید اینترنت، موسوم به اینترنت اشیاء در سال 2025 فراگیر خواهد شد. مهم‌ترین ویژگی این نسل جدید اینترنت، امکان اتصال تمام اشیاء برقی به اینترنت است. با این حساب می‌توان لوازم خانگی مختلف و حتی یک ساعت مچی یا لامپ های برقی را از طریق اینترنت و از راه دور کنترل و خاموش و روشن کرد.
اینترنت اشیاء مفهومی رایانشی است برای توصیف آینده‌ای که در آن اشیای فیزیکی، یکی پس از دیگری به اینترنت وصل می‌شوند و با اشیای دیگر در ارتباط قرار می‌گیرند. اینترنت اشیاء رابطه نزدیکی با مفهوم “شناسایی از طریق فرکانس رادیویی” به عنوان یک روش ارتباطی دارد؛ اما شامل فناوری‌های حسگر، فناوری‌های بی‌سیمی، کدهای واکنش سریع و… نیز می‌شود. اینترنت اشیاء از اهمیت خاصی برخوردار است؛ زیرا اشیاء وقتی بتوانند خود را به صورت دیجیتالی ارائه کنند در نهایت به پدیده‌ای بسیار فراتر از کلیتی که در واقعیت هستند، تبدیل خواهد شد. در چنین شرایطی، ارتباط اشیاء دیگر محدود به ما نیست؛ بلکه آن ها با اشیای اطراف، داده‌های یک پایگاه داده و… نیز در ارتباط قرار می‌گیرند. وقتی اشیا با یکدیگر مرتبط شدند، می‌توان سخن از یک “محیط هوشمند” به میان آورد. یک نمونه عملی امروزی از اینترنت اشیاء، سرویس وبی است که به شما این امکان را می دهد تا با اتصال تلفن همراه خود به اینترنت، از آخرین وضع آب و هوا باخبر باشید.
اما چنین تحولی خطرات فراوانی را نیز در پی دارد و به خصوص به نفع هکرهایی است که به دنبال سرقت اطلاعات یا نقض حریم شخصی افراد هستند. علاوه بر این دولت ها و شرکت های خصوصی نیز می توانند حجم زیادی از اطلاعات را از همین طریق در مورد عادات تک تک مردم و سبک زندگی آن ها جمع آوری کنند. Pew Internet Project بر این باور است که علیرغم همه این نگرانی‌ها، اینترنت در آینده هر چه بیشتر به جزیی تفکیک ناپذیر از زندگی مردم مبدل می شود و شبکه‌های نامرئی جهانی با استفاده از حسگرهای هوشمند نصب شده بر روی محصولات مختلف، دوربین ها، نرم افزارها، دیتابیس ها و دیتاسنترهای بزرگ، کنترل زندگی میلیاردها نفر را در اختیار خود می گیرند.
کارشناسان اگر چه این تحولات را بسیار هیجان انگیز تلقی می‌کنند؛ اما در مورد اینکه ثمره تغییرات مذکور تا چه حد به نفع بشریت باشد تردیدهای جدی وجود دارد.

منابع: پایگاه خبری میگنا

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *